Z ziół robi się wiele rzeczy np. powidełka, lotiony, parówki, napary, odwary, okłady, pudry. Robi się też herbatki, okłady, kąpiele i innych rzeczy wiele. A żeby wiedzieć co z ziółek robić można, powinno się w pierwszej kolejności poznać podstawowe definicje sposobu używania ziół.
Zapraszam do słowniczka definicji przydatnych w tej dziedzinie:
HERBATKA
Najczęstszy sposób spożywania ziół, zalanych wrzątkiem w celu zaparzenia, słodzony (lub nie) do smaku miodem lub cukrem. Można też dodawać syrop.
INHALACJA, PARÓWKA
Przygotowany, gorący i jeszcze parujący odwar z ziół wlewa się do miski, nad którą należy pochylić twarz, a resztę głowy okryć ręcznikiem, by lecznicza para nie „uciekała”. Parę wdycha się (czyli inhaluje), dodatkowo działa ona korzystnie na naszą skórę – odżywiając ja i oczyszczając (parówka).
KĄPIEL
Wyróżnia się kąpiele częściowe (np. stóp) i całościowe. Kąpiele zimne (do 20*C), ciepłe (do 30*C) i gorące (nawet do 40*C, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarza). By je przygotować należy w pierwszej kolejności zrobić 4–5 litrów odwaru ziołowego, a następnie dodać go do kąpieli.
LOTION (ZMYWACZ)
W przygotowanym roztworze ziół namaczamy płatek kosmetyczny, a następnie przemywamy nim twarz czy ranki na skórze.
NALEWKA
Najbardziej znane są te przygotowane na alkoholu, ale jak się okazuje można je też przygotowywać na winie czy oleju. Te na alkoholu (etanolu) przygotowuje się poprzez zalanie surowca zielarskiego w proporcjach (zazwyczaj) 1 części surowca na 5 części alkoholu i zostawia na 5–7 dni. Aloes,piołun czy czosnek nastawia się na winie. Natomiast dziurawiec czy macierzankę na oleju (z tym, że w przypadku nalewki olejowej należy pamiętać, by ją podgrzewać).
NAPAR
To sposób wyciągania składników aktywnych z rośliny do roztwory wodnego. Ogólnie robi się to tak, że surowiec zielarski (ziele, liście, korę, kwiaty, itd.) w odpowiedniej ilości zalewa się odpowiednią ilością wrzącej wody, następnie przykrywa się i po określonym czasie otrzymuje się właśnie wodny napar. Najważniejszą zasadą przy spożywaniu naparów, jest dbanie o to, by były świeżo zaparzone tuż przed wypiciem, za każdym razem na nowo.
Napary dedykowane są dla ziół, których nie wolno gotować, ponieważ straciłyby cenne składniki lotne. Warto też zwrócić uwagę, że ziółka aromatyczne naparza się krócej, natomiast korzenie czy korę o wiele wiele dłużej.
Można napary robić do słownie „na parze”, czyli zioła naparzać w naczyniu, które jest umieszczone w kąpieli wodnej pod przykryciem. Można też ziołowe napary przygotowywać „na wynos” w czystych termosach, które utrzymają temperaturę przez długi czas. I jeszcze jedna ważna zasada: napary, które chcemy popijać w ciągu dnia mogą być posłodzone (cukrem lub miodem) natomiast te szykowane jako lekarstwo nie powinno być słodzone.
ODWAR
Pozyskanie składników z np. kory, korzeni, owoców czy nasion do roztworu wodnego podczas gotowania. Odpowiednią ilość surowca zalewa się odpowiednią ilością zimnej wody i gotuje przez odpowiedni czas. Gdy woda odparowuje należy ją uzupełniać na bieżąco. Tak jak w przypadku naparu, odwar powinien być zawsze przygotowywany na świeżo tuż przed wypiciem.
OKŁAD
W przygotowanym roztworze ziół maczamy płatek kosmetyczny lub jeśli mamy zamiar okładać większą powierzchnię można namoczyć np. ręcznik. Wyróżnia się różne rodzaje okładów np. kojące, gojące, zmiękczające czy silnie rozgrzewające (kataplazmy).
PŁUKANKA
Służy nie do spożywania (picia), a do opłukiwania danej części ciała, która wymaga wsparcia ziół. Płucze się np. jamę ustną, gardło, skórę głowy.
POWIDEŁKA
Polecane jako smakołyk lek dla dzieci. A robi się to tak, że suszone ziele lub mieszankę ziołową miksuje się na proszek – im drobniej, tym lepiej. Następnie taki proszek należy utrzeć z odpowiednią ilością dżemu czy miodu. I gotowe, małe „kłamstewko” dla naszych kochanych dzieciaków upartych na przyjmowanie ziółek.
PRZEMYWANIE
Skórę przemywa się naparem lub odwarem ziołowym w taki sposób, by trochę płynu dostało się do wnętrza organizmu – np. przemywanie powiek, tak by trochę naparu z rumianku dostało się do wnętrza oka.
PUDRY ZIOŁOWE
Bardzo sproszkowane zioła stosuje się np. do celów terapeutycznych – np. tabaka lub w kuchni jako przyprawy.
SYROP
Ten z owoców przygotowuje się poprzez zasypanie je cukrem (w proporcjach 1kg owoców/1kg cukru) i pozostawienie na około 12 godzin, a następnie smażenie je we własnym soku. Po obróbce cieplnej syrop się zlewa, a owoce stają się konfiturą. Gdyby syrop był zbyt gęsty można rozcieńczyć go delikatnie wodą.
WKRAPLANIE
Czyli dostarczanie leków ziołowych do oczu, uszu czy nosa w stanach zapalnych. Stosuje się tylko w ścisłej współpracy z lekarzem.
WYCIĄG (MACERAT)
To również wyciąg do roztworu wodnego. Surowiec zielarski zalewa się zimną, przegotowaną wodą i pozostawia do „nasiąknięcia” długo, ale nie dłużej niż 12 godzin. Następnie doprowadza się wyciąg do wrzenia, odcedza i pije.
Mam nadzieję, że to krótkie ziołowe ABC przyda się i mnie i Wam w dalszej owocnej współpracy z ziołowymi darami natury.
Pozdrawiam
E.